Na ogół tzw. przepukliny dysków występują w odcinku lędźwiowo – krzyżowym oraz szyjnym. Bardzo często zdarzają się też przemieszczenia i skręcenia kręgów powodując ucisk na nerwy rdzeniowe, zaburzenia czynnościowe i ostry ból.

Zwyrodnienia i przemieszczenia w układzie ruchu, a zwłaszcza w kręgosłupie wywołują zaburzenia neurologiczne i stany zapalne. Powodują także napięcia mięśni, te zaś z kolei zmiany w tkance mięśniowej, a następnie bóle i przykurcze mięśni, niedotlenienie, zmiany troficzne i zaburzenia biomechaniki organizmu. Następstwa zaburzeń mechaniki kośćca prowadzą do zakłóceń neurodynamiki w układzie nerwowym obwodowym całego ciała.

W rezultacie mogą wywołać: drętwienie, mrowienie, porażenie ruchów, porażenie zwieraczy, porażenie mięśni, niedowłady, zaburzenia czucia skórnego i głębokiego, mdłości, wymioty, bóle i zawroty głowy, zasłabnięcia, zaburzenia wzroku i słuchu. Mogą to być także dolegliwości przypominające choroby narządów wewnętrznych, mimo że w badaniach lekarskich nie stwierdza się przyczyn organicznych. Często spotykane dolegliwości jako skutek zaburzeń czynnościowych od kręgosłupa ( bóle nerkowe, wątrobowe, żołądkowe, wzdęcia, zaparcia, rozwolnienie, bóle brzucha, skłonności alergiczne, zaburzenia seksualne, nerwice i wiele innych ).

Nawet niewielkie uszkodzenie kręgosłupa, takie jak skręcenie czy przesunięcie kręgu, przemieszczenie dysku lub przepuklina dyskowa, może wywołać ostry ból.

Już małe urazy kręgosłupa wywołują cierpienie kończyn, bóle migrenowe głowy, epilepsje, pieczenie i palenie zamostkowe, uczucie duszności, porażenie nerwu kulszowego i wiele innych.