Chiropraktyka

Słowo chiropraktyka jest nazwą zawodu medycznego. Geneza słowa chiropraktyk wywodzi się  z języka greckiego, w którym cheir znaczy ręka, practos znaczy robione.manualna terapia jest praktyczną częścią medycyny, zajmuje się ręcznym badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu  chiropraktyka jest najstarszą i najskuteczniejszą metodą leczenia schorzeń w układzie mięśniowo – szkieletowym.Bardzo często dzięki tej terapii można uniknąć zabiegu operacyjnego kręgosłupa.

Chiropraktyka jest metodą leczenia za pomocą rąk. System ten opracował David Daniel Palmer (1845-1913) Jest to naukowo opracowana metoda nastawiania kręgów i działania na układ kostny oraz stawy nazywana potocznie kręgarstwem. Chiropraktyka jest wielką sztuką wymagającą intuicji, nadzwyczajnej wrażliwości i czułości palców, której podstawy tworzy rozległa wiedza teoretyczna połączona z opanowaniem technik wykonywania zabiegu. Należy pamiętać że bóle kręgosłupa to choroba cywilizacyjna i jest prawdziwą plagą społeczną, dotykającą ponad 70 % dorosłych mieszkańców Polski. Bóle kręgosłupa są dolegliwością chroniczną a dobre samopoczucie pacjenci zawdzięczać mogą jedynie sprawnie i bezpiecznie wykonanym zabiegom chiropraktyka.

Aby przygotować pacjenta do zabiegu terapii manualnej na początku stosuje się masaż terapeutyczny i indywidualnie dobrane do schorzenia metody fizykoterapii. W kolejnym etapie wykonuje się zabieg chiropractyczny. Pacjent otrzymuje szereg informacji dotyczących prawidłowo wykonywanych czynności życia codziennego tj. spania, siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp. Każdy uczestnik terapii otrzymuje zestaw ćwiczeń indywidualnie dobranych do jego fizjologii w celu zwiększenia i utrzymania efektu zabiegu. W niektórych przypadkach wyznacza jest wizyta kontrolna do sprawdzenia skuteczności procesu leczenia.   

 

TWÓJ SZKIELET POZWOLI ROZPOZNAĆ, JAK SIĘ CZUJESZ!

Przez zaniedbanie w dzieciństwie kontroli chiropraktycznej wraz z dzieckiem rosną ewentualne przemieszczenia. Z czasem kręgosłup może wyglądać jak ten na rysunku, z wszystkimi towarzyszącymi symptomami. Ukazano tu następstwa łańcucha przyczynowo-skutecznego. Np. w skutek upadku, uderzenia itp. dochodzi do skręcenia miednicy, przez co stawy biodrowe, kolanowe i skokowe ulegają jednostronnemu obciążeniu. W procesie tym uczestniczy cała statyka kośćca. Pojawiają się skrzywienia kompensacyjne sięgające aż po podstawkę czaszki, a cała muskulatura grzbietowa traci swój prawidłowy tonus. Im dłuższy czas dzieli przyczynę od pierwszego zabiegu, tym cięższy staje się przypadek chorobowy. Ponieważ 60-70% wszystkich dzieci w wieku szkolnym ma nabyte przemieszczenia kośćca i przez to jest predysponowane do dolegliwości lambago-ischias, zalecamy prowadzenie corocznych chiropraktycznych badań kontrolnych.